Skip to content

USŁUGI

Kompresjoterapia,  czyli leczenie uciskiem polega na wytwarzaniu stopniowanego, zewnętrznego ucisku na kończynę, poprzez założenie specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych, takich jak podkolanówki, pończochy czy rajstopy. Jest podstawowym, nieinwazyjnym postępowaniem stosowanym w profilaktyce i leczeniu chorób żył, standardem w trakcie i po leczeniu owrzodzeń żylnych goleni, a także w terapii obrzęków limfatycznych.Stosowanie profilaktycznych wyrobów uciskowych o zmniejszonym ucisku wspomaga ruch krwi z kończyn dolnych w kierunku do serca, w czasie gdy nie pracuje pompa mięśniowo-stawowa. Profilaktyczne wyroby kompresyjne dedykowane są także osobom zdrowym.Dobór wyrobów kompresyjnych przez osoby przypadkowe, bez specjalistycznego przeszkolenia lub kupowanie w gotowych wyrobów uciskowych bez uprzedniego dokonania pomiarów kończyn, może nie przynieść pożądanego skutku, a wręcz być przyczyną powikłań.

Najczęściej kompresjoterapię stosujemy w przypadku:

  • profilaktyki zaburzeń żylnych, w takich sytuacjach jak: obciążenia genetyczne, praca stojąca lub siedząca, mało ruchu, podróżowanie powyżej 4 godzin w unieruchomieniu lub wymuszonej pozycji, otyłość, stosowanie niektórych leków
  • w czasie leczenia żył przy pomocy metod przezskórnych (np. skleroterapią) i wewnątrznaczyniowych (np. laseroterapią)
  • po operacjach żylaków
  • po operacjach przebiegających z obrzękiem kończyn dolnych lub górnych
  • w leczeniu niektórych chorób przebiegających z towarzyszącym obrzękiem, jak np. obrzęk limfatyczny, zakrzepica żył głębokich, żylaki kończyn dolnych, stany po złamaniach czy zwichnięciach
  • w leczeniu obrzęków tłuszczowych
  • w obrzękach kończyn dolnych w przebiegu ciąży
  • w celu zwiększenia wydolności mięśni ( np. podkolanówki kompesyjne dla biegaczy )


W klinice Vasomed uzyskacie Państwo profesjonalną pomoc w doborze gotowych materiałów uciskowych – bandaży, podkolanówek, pończoch, rajstop. Wybierając odpowiedni produkt bierzemy pod uwagę: dolegliwości i oczekiwania pacjenta, wskazania lekarza oraz wyniki pomiarów obwodów i długości kończyn. Uczymy pacjenta lub opiekuna odpowiedniego zakładania i zdejmowania wybranego produktu kompresyjnego.

W zaawansowanych postaciach przewlekłej niewydolności żylnej kompresjoterapia stanowi bardzo ważne uzupełnienie innych metod leczniczych. Aby zapewnić jak najlepszy dobór produktu uciskowego dla pacjenta oraz jak najszerszą gamę wyrobów współpracujemy z kilkoma firmami wiodącymi w ich produkcji, m. in. THUASNE, MEDI , SOLIDEA, JUSO, GLORIA. Ponadto współpracujemy z Dr Sawlewiczem z Gdańska , który od wielu lat zajmuje się sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym.